Orta Doğu’nun Bağrında…

Bu yazıda biraz ana temamızın dışına çıkarak güncel meseleleri işlemek istedim. Nitekim, Orta Doğu’da artan gerilim, küresel aktörlerin diplomasi trafiği vesaire derken bu meseleye kayıtsız kalmak da imkansız hale geldi. Zaten yaşanan olaylar herkes kadar – hatta belki herkesten çok- biz turizmcileri ilgilendiriyor da diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere geçen hafta İran’ın önde gelen isimlerinden Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani Bağdat’ta yapılan bir ABD saldırısı sonrası hayatını kaybetti. 1 haftadır gündemimizi meşgul eden bu konunun biz turizmcilere bakan tarafıysa, ‘coğrafya kaderdir’ sözünü doğrular nitelikte.

Bu saldırının ardından taraflar birbirleriyle karşılıklı atışmaya başlayınca ipler iyice gerildi. Devletlerin üst düzey yetkililerinden üst üste gelen sivri ve saldırgan açıklamalar, yaşanan diplomasi trafiği ve dünya kamuoyunda ortaya çıkan panik gözlerin tekrar Orta Doğu’ya ve dahi Türkiye’ye dönmesine sebep oldu. Geçtiğimiz onyılda yaşanan ve hala hafızamızdan silip atamadığımız bir çok kanlı olay Orta Doğu’da ve Türkiye’de meydana gelmişti. Son yıllarda git gide azalan ve durma noktasına gelen eylemler ülkemiz hakkındaki korku ve endişe dolu algıları biraz olsun zayıflatmışken tekrar, doğu komşumuz, bölgesel aktör ve her ne kadar P5+1 ile diplomasi yolunu açmış olsa da batının antipatisini kazanmış İran ile küresel aktör ABD’nin karşı karşıya gelmesi ‘Türkiye güvenli mi?’ sorularını da beraberinde getirdi. 3. Dünya Savaşı kaygılarının artmasıyla kamuoyu gittikçe derinleşen bir endişe çukuruna yuvarlanıyor. Bu teorinin gerçekleşme payı olsa da olmasa da, en azından kısa vadede solunan bu havanın turizme de olumsuz etkisi olacaktır.

Orta Doğu’da, özellikle Arap Baharı sonrasında kartlar sürekli yeniden karılıyor. Girişilen hiçbir süreç başarı ya da başarısızlıkla tamamlanabilmiş değil. Özellikle Suriye başta olmak üzere bir çok ülkede devam eden iç savaş, global aktörlerin yanı sıra bölgesel bir aktör olan Türkiye’yi de masaya oturmak zorunda bıraktı. Yeniden oturtulması planlanan, ve her aktörün kendi şartlarını sağlamaya çalıştığı düzen çerçevesinde her aktör gibi Türkiye’de elbette bir dizi anlaşmalar, ittifaklar yahut ‘dostluklar’ kurmak durumunda kaldı. Nitekim biz turizmciler olarak bu politikanın bir yansıması olarak Arap misafir akınına bizzat şahidiz. Tıpkı bunun gibi, yeni İran durumu da turizme olumsuz etki edecektir. Keza güvenlik algısının aşağılarda seyretmesinin, İngiliz basınını vatandaşlarını uyarmaya kadar ittiğini gördük. Bununla birlikte bazı ülkelerin dış işlerinden Türkiye’ye karşı seyahat uyarısı yayınlanacağı söylentileri de dolaşıyor. Bu bağlamda, İran- Abd gerilimi Türkiye’yi daha henüz ilk safhasından beri olumsuz etkilemeye başladı.

Bu krizin devam edip etmeyeceği ayrı mesele, fakat eğer her iki taraf da gerek tweet atarak gerekse resmi açıklamalar yoluyla vaat ettiği misillemeleri yapmaya devam ederse, uzayan süre boyunca atılmak zorunda olunacak her yeni politik adım, her sektörde olacağı gibi turizmde de büyük yankılar uyandıracaktır. Hele bir de ABD’nin artan ambargolara NATO müttefiki olarak Türkiye’nin de katılmasını ve İran’a karşı cephe almasını talep etmesi ihtimalini düşünürsek, küresel kamuoyunda Türkiye algısı nasıl şekillenecek kestirmek çok zor değil.

Fakat buna rağmen toparlanan sektörümüzün 2020 yılında da yükselişini sürdüreceğini umut ediyorum. Keza Türkiye’nin politik olarak aldığı ‘arabulucu’ konumuyla güttüğü denge politikası tam da ihtiyacımız olan şey. Üst düzeyden gelen ‘itidal’ çağrılarına hem ülke, hem bölge hem de dünya olarak ihtiyaç duyuyoruz. Umarım bu politik gerilim fazla tırmanmadan, aklı selim ile çözülür ve biz de asıl meselemizden konuşmaya dönebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: